Повкусна од шопска и мешана: Салата со краставици во крем варијанта

Повкусна од шопска и мешана: Салата со краставици во крем варијанта

Вкусна салата со краставица, повкусна од шопска.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. краставици
 • 1 морков
 • 300 гр. фета
 • 5 чешни лук
 • 400 гр. павлака
 • 100 гр. кисело млеко
 • сол

 

 

Начин на подготовка:

 1. Краставиците се лупат и се сечат на коцки, морковот се чисти и ренда.
 2. Фета сирењето се сече на коцки.
 3. Се става се во чинија и се меша, се става и сол по вкус.
 4. Се ситни лукот, се става и тој.
 5. Се меша па се ставаат измешани павлака и кисело млеко.
 6. Оладете и служете.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*