Евтин, а врвен рецепт: Запечени макарони со шунка, павлака и пармезан

Евтин, а врвен рецепт: Запечени макарони со шунка, павлака и пармезан

Направете едноставни запечени макарони со богат фил.Ова е рецептот за денешниот деликатес.

Состојки:

 • 125 гр. макарони 
 • 40 гр. шунка 
 • 1 лажица маргарин 
 • 200 гр. павлака за готвење 
 • 2 јајца 
 • 20 гр. рендан пармезан 
 • 40 гр. рендан кашкавал
 • сол 
 • бибер

 

 

Подготовка:

 1. Се варат макароните во солена вода, па се цедат. 
 2. Се загрева рерната на 180 степени, а шунката се сече на коцки и се пржи на маргаринот. 
 3. Се меша со макароните, па се става во подмачкан огноотпорен сад. 
 4. Се матат јајцата со павлаката, се става пармезан и кашкавал, се става сол и бибер. 
 5. Се става се врз макароните и се пече 30 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*