Тиквички со лук: Брз прилог за ручекот или мезе за со пријатели и пиво

Тиквички со лук: Брз прилог за ручекот или мезе за со пријатели и пиво

Направете вкусен деликатес како прилог за ручек или мезе за со пиво.

Состојки:

  • 2-3 тиквички
  • 3-4 чешни лук
  • вегета
  • сол
  • бибер

 

 

 

Подготовка:

  1. Тиквичките не се лупат, се сечат на дебели кругови, па се оставаат половина час да се исушат.
  2. Се пржат на врело масло, додека не добијат убава боја.
  3. Се ставаат во чинија со ситнет лук над нив, сол, бибер и вегета.
  4. Додадете си и зачини по желба.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Тава со тиквички

Запечени тиквички

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*