Мора да внесуваме супа и во пролет и лето: Рецепт со тиквички, деликатесно

Мора да внесуваме супа и во пролет и лето: Рецепт со тиквички, деликатесно

Иако е пролет и веќе не сакаме да седиме до шпорет, потребно е да јадеме супи за здравје и имунитет.Направете вкусна супа од тиквички.

Состојки:

 • 3-4 тиквички 
 • пола шолја ориз 
 • 2 компири 
 • маслиново масло 
 • сол 
 • бибер 
 • бујон по вкус

 

 

Подготовка:

 1. Се пржи оризот на масло, се додава постепено вода, па компирот излупен и сечен на коцки. 
 2. Во друга вода на оган се варат тиквичките, па се пасираат. 
 3. Се ставаат зачини. 
 4. Се става се во првиот сад со оризот, па се додава и бујон по вкус. 
 5. Уживајте.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*