Зачин кој дава посебен вкус на јадењето, но внимавајте: Ова се последиците ако претерате

Зачин кој дава посебен вкус на јадењето, но внимавајте: Ова се последиците ако претерате

Мускатното оревче спаѓа во групата најценети зачини во светот, има препознатлива арома и е лековит, но претставува и афродизијак.

Води потекло од Индонезија, а самото дрво раѓа три пати годишно, а кога плодот ќе се набере, се чисти од првата лушпа, а под неа е оревчето.

Се суши, потоа се меле и имаме зачин.

Содржи витамини и антиоксиданси кои делуваат на општото здравје и метаболизам.

Се бори со габични инфекции, со депресија, надуеност.

Богат е со минерали и со калиум, манган, калциум, бакар, цинк и магнезиум.

Помага за правилна работа на срцето и за регулирање на притисокот.

Важно е да се зема умерено, големи количини може а предизвикаат потење, помала концентрација, забрзана работа на срцето, болки по телото.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*