Повкусни од кифли или фурнаринки: Деликатес од тесто за утрото

Повкусни од кифли или фурнаринки: Деликатес од тесто за утрото

Направете не што посебно вкусно.Листови од тесто, ова е рецептот:

Состојки:

  • 250 гр. брашно тип 500 
  • 250 гр. пченично брашно 
  • 3 лажички сол 
  • прашок за пециво на врв на лажичка 
  • вода

 

 

Подготовка:

  1. Се мешаат сите суви состојки, двата вида брашно, сол, прашок за пециво, а потоа се става малку вода, колку да се замеси меко тесто. 
  2. Се расукува и се сече на тенки коцки кои се пржат на врело масло.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Палента по рецептот на турската актерка

Мафини кои не се комплицирани

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*