Изненадете го семејството вечерва: Највкусна вечера од компири

Изненадете го семејството вечерва: Највкусна вечера од компири

Вкусна, лесна и брза вечера за цело семејство. Направете крокети од компир.

Состојки:

 • 600 гр. компир 
 • 3 јајца 
 • магдонос 
 • 200 гр. брашно 
 • сол 
 • бибер 
 • презла 
 • масло

 

 

Подготовка:

 1. Се лупи компирот, се сече и вари, а потоа се цеди и пасира како за пире. 
 2. Се додаваат магдоносот ситно сечен и сол и бибер, па јајца и се меша се, а потоа се става постепено брашното, додека не се замеси убаво. 
 3. Смесата е леплива и се вади со лажица, па се ставаат облиците во презла и се пржат на врело масло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт