За со месо, компир, тестенини: Сос за секое јадење готов во два чекори

За со месо, компир, тестенини: Сос за секое јадење готов во два чекори

Направете вкусен и евтин сос за месо, салати, за компири или тестенини…супер прилог за секој оброк.

Состојки:

  • 200 мл. кисела павлака 
  • 3 лажици мајонез 
  • 1 лажица лимонов сол 
  • 1 лажиче вегета 
  • сол

 

 

 

Подготовка:

  1. Се зема еден сад и се мешаат сите состојки, павлака, мајонез, лимонов сол, сол и вегета. 
  2. Се послужува со секаков оброк. 
  3. Совет: Ставете си и магдонос или лук во прав по вкус за подобар вкус.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*