Сезонски зеленчук: Пролетно рижото

Сезонски зеленчук: Пролетно рижото

Подгответе рижото со сезонски зеленчук. Вкусот е одличен, а лесно се прави…

Состојки:

 • 1 лажица путер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 5 парчиња млад кромид
 • кора од 1 лимон
 • 200 гр ориз
 • 600 мл супа од зеленчук
 • падано сирење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот исчистете го и исечкајте го на кругови. 
 2. На путер пропржете го кромидот додека малку не омекне и динстајте околу 5 минути. Додајте кора од лимон и ориз па посолете и побиберете. Динстајте 2-3 минути, па додајте третина од супата. 
 3. Гответе со повремено мешање и додавање на супа или вода, по потреба додека оризот не омекне. Тргнете од оган, измешајте рендано сирење и послужете.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*