Добро утро домаќинки: Рецепт за вкусни мали погачи, појадок или вечера

Добро утро домаќинки: Рецепт за вкусни мали погачи, појадок или вечера

Направете вкусни погачи за појадок, мезе или вечера.Многу се вкусни, крцкаат во уста.

Состојки:

 • 500 гр. брашно 
 • 25 гр. квасец 
 • 1 лажиче сол 
 • 1 лажиче ленени семки 
 • 1 лажиче сусам 
 • 75 мл. масло 
 • 250 мл. вода или млеко 
 • малку масло и вода за горе 
 • Сусам

 

 

Подготовка:

 1. Во мала чинија се става вода или млеко, шеќер и квасец и се остава да се активира. 
 2. Во друг сад се меша брашно со сол, се додаваат семките, квасецот и масло. Со малку млака вода се замесува тесто. 
 3. Нека нараснува 10 минути. 
 4. Се дели тестото на 10 дела и се прават мали топчиња. 
 5. Се ставаат на плех со хартија и се оставаат 20 минути. 
 6. Се премачкуваат со вода и масло, се сечат со нож малку и се ставаат семки и сусам. 
 7. Се печат 30 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Палента по рецептот на турската актерка

Мафини кои не се комплицирани

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми