Речиси нема калории, топи сало и полна е витамини – салата која е царица на летото

Речиси нема калории, топи сало и полна е витамини – салата која е царица на летото

Една од цариците на летото за топење килограми и сало, како и за здрав живот е токму зелената салата.Зелената салата е во видот лисната салата, идеална е за топли денови.

Две шолји имаат 15 калории, повеќе од 90 посто вода.

Има многу витамин Ц, влакна, бета каротен, поврзани со здравјето на кожата и видот.

Се препорачува со морска сол и малку лимон.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*