Едноставни лазањи: Совршен рецепт за брз ручек

Едноставни лазањи: Совршен рецепт за брз ручек

Ви предлагаме постапка за лесна подготовка на лазањи – брзо и лесно направете го овој италијански специјалитет.

Состојки:

 • 200 гр тестенини
 • 1 главица кромид
 • 250 гр мелено месо
 • 400 мл доматен сок
 • 150 гр кашкавал
 • оригано
 • сув зачин
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Тестенините кратко обварете ги. 
 2. Додека тестенините се подготвуваат, кратко издинстајте кромид, додајте зачини, оригано, месо. Додајте доматен сок, а по десетина минути готвење измешајте со тестенините и префрлете во плех. 
 3. Посипете со рендан кашкавал и печете 30 минути во рерна на 220 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*