Десерт по работниот ден: Брз колач со кокос, евтин и вкусен

Десерт по работниот ден: Брз колач со кокос, евтин и вкусен

Наједноставниот колач од кокос е токму овој, а ние ви го нудиме рецептот:

Состојки:

 • 250 гр. бисквити 
 • 4 јајца 
 • 100 гр. пудинг од ванила 
 • 150 гр. маргарин 
 • 8 лажици шеќер 
 • 1 л. млеко 
 • 50 гр. кокос 
 • 250 мл. слатка павлака

 

 

Подготовка:

 1. Се двојат 3 дл. млеко, а остатокот се става да врие. 
 2. Жолчките, пудингот и шеќерот се матат со млекото кое го оставивме, па се варат во другото млеко на оган. 
 3. Се трга од оган се става маргарин и кокос и се мати со миксер. 
 4. Се редат бисквити на плех, се става крем. 
 5. Горе се става изматената слатка павлака.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*