За срцето, мускулите, притисокот – овошје кое апсорбира масти, јадете го често

За срцето, мускулите, притисокот – овошје кое апсорбира масти, јадете го често

Кајсиите се вкусно и здраво овошје богато витамини и минерали, а помагаат и за многу болести.Водат потекло од далечната Кина, а се одгледуваат на сите краеви на светот.

Имаат многу витамин А, и се најбогат извор на овој витамин, познат по тоа што апсорбира масти.

Има важна улога за здравјето на очите, особено кај децата и бебињата.

Богати се и со влакна и со витамин Ц.

Помагаат за ослободување од слободните радикали.

Богати се и со калиум, помагаат за правилна работа на срцето и за мускулите.

Го регулираат и притисокот.

Јадете ги често.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко