Палента каква што не сте јаделе: Деликатес од турската актерка за појадок

Палента каква што не сте јаделе: Деликатес од турската актерка за појадок

Убавата турска актерка која ја гледавме во Величенствениот како Махидевран Султан, се пофали со вкусен деликатес за појадок или мезе.Направете посебна палента по нејзин рецепт.

Состојки:

  • 4 лажици маргарин 
  • 4 лажици палента 
  • 2 шолји вода или млеко 
  • 300 гр. кашкавал на листови 

 

Подготовка:

  1. Се топи маргаринот на тава, а кога ќе се загрее се додава полека палентата со мешање, па откако ќе добие боја, се додаваат вода или млеко, постепено. 
  2. Се меша без престан да не се направат грутки. 
  3. Се додаваат и листовите кашкавал и се крчка кратко на оган смесата. 
  4. Се служи топло со кисело млеко, павлака или јогурт.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*