Рецепт кој не е комплициран и не одзема време: Највкусни солени мафини за појадок

Рецепт кој не е комплициран и не одзема време: Највкусни солени мафини за појадок

Ако сакате да испробате нов и вкусен појадок, ви нудиме мафини со шунка и сирење.Појадок кој не е комплициран и не одзема многу време.

Ова е се што ви треба и постапката:

Состојки:

 • 300 гр. брашно 2,5 дл. млеко 
 • 1 прашок за пециво 
 • кисело млеко 
 • 1 јајце 
 • малку сол 
 • 100 гр. шунка 
 • 100 гр. кулен
 • 1 моцарела 
 • 2 лук 
 • куркума 
 • ленени семки

 

 

 

Подготовка:

 1. Во посебен сад се ставаат прашок за пециво, јајце, кисело млеко, сол и куркума, па лук, шунка и кулен. 
 2. Земете миксер и матете. Ако е многу густа слободно додадете уште млеко. 
 3. Земете калапи за мафини и премачкајте ги со масло. Ставете пола од сместаа, ставете ги семките. 
 4. Се печат на 190 степени на загреана рерна 30 минути, а кога се готови ставете си моцарела.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*