Видео: Домашно тесто од компир по рецепт на италијанските домаќинки

Видео: Домашно тесто од компир по рецепт на италијанските домаќинки

Направете вкусно тесто од компир какво што не сте јаделе до сега.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 кг. компир 
  • 1 јајце
  • 300 гр.брашно 
  • сол 
  • 1 главица кромид 

 

Подготовка:

  1. Се вари компирот и се лупи, па се ситни како за пире, се додаваат брашно, јајце и сол. 
  2. Се меси со раце да се соедини на набрашнета површина, па се вадат 16 делови, па од нив се вадат форми. 
  3. Се става брашно за да не лепат. 
  4. Во лонец се става доста вода, се остава да врие со сол, и се ставаат компирите внатре. Кога ќе испливаат на површина се готови. 
  5. Се сече кромидот и се пржи на тава со масло, па се додаваат компирите и се става црвен пипер.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт