Тесто за вкусна италијанска пица

Тесто за вкусна италијанска пица

Направете домашно тесто за пица, филувајте го по желба и уживајте во омилениот италијански специјалитет.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 30 гр квасец
 • 1/2 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 1 дл масло
 • млака вода за мешање

Начин на подготовка:

 1. Квасецот разматете го со шеќер во малку млака вода, додајте лажица брашно и шеќер и оставете да скисне. 
 2. Измешајте брашно и сол, а потоа додајте квасец и масло.
  Замесете меко тесто со помош на млака вода. Тестото е готово кога не се лепи, а не треба да биде ни премногу суво. 
 3. Доколку ви остане тесто, можете да го замрзнете, па така ќе имате домашна подлога за пица кога и да ви затреба. 
 4. Совет: Пицата секогаш печете ја во однапред загреана рерна, доколку сакате да биде крцкава печете ја на најјака температура.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки