Јадете банани? Еве што ова овошје му прави на вашиот организам

Јадете банани? Еве што ова овошје му прави на вашиот организам

Бананите се многу здрави и треба повеќе да ги консумирате. Тука ќе ви наведеме неколку причини!

Добри се за цревата

Бананите се богати со влакна и затоа добро делуваат на цревната флора.

Енергија

Бананите може да ги замените со оброк бидејќи се хранливи. Богати се со витамини и минерали, како и јаглехидрати. Ни ја даваат потребната енергија.

Чиреви

Консумацијата на банани ќе спречи настанување на чиреви на желудникот.

Го зајакнуваат срцето

Богати се со калиум кој е добар за срцето. Доколку почесто консумирате банани, ќе го зајакнете своето срце.

Помагаат кај анемија

Бананите се богати со железо, па затоа добро ќе им дојдат на лица кои се анемични.

Вид

Бананите се богати со витамин А кој е потребен за видот. Тој витамин уште се наоѓа во моркови, портокали, боровници…

Мачнина

Консумацијата на банани ќе ја намали мачнината.

Губење килограми

Се препорачуваат на лица кои сакаат да ослабнат, бидејќи заситуваат. Кога ќе изедете банана, ќе бидете сити.

Помагаат при убод од комарец

Земете ја внатрешната кора од бананата и протријте го местото на убодот. Ќе го намалите чешањето.

Избелување на забите

Земете ја внатрешната стрна од кората и со неа протријте ги забите. Правете го ова неколку дена и ќе забележите резултати.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*