Брз појадок како перниче од намирници кои ги имаме дома – плус совет за најубаво тесто

Брз појадок како перниче од намирници кои ги имаме дома – плус совет за најубаво тесто

Еден рецепт на брзина, од намирници кои секогаш ги имаме дома.Ќе го правите ова често, рецепт за вкусни уштипци, меки како перниче.

Состојки:

 • 12 лажици брашно 
 • ½ лажички сол 
 • 1 јајце 
 • 2 дл. јогурт 
 • 200 гр, сирење 
 • масло за пржење

 

 

Подготовка:

 1. Изматете го јајцето со јогурт, додајте изронето сирење и брашно постепено додека не се добие густа и глатка смеса без грутки. 
 2. Смесата ќе биде леплива, но тоа нека не ве загрижува. 
 3. Загрејте масло на тава, па вадете со кутлача од смесата и пржете ги уштипците додека не поруменат од сите страни. 
 4. СОВЕТ е да пржите во помала тава за маслото поубаво да продре. 
 5. Ставете ги на салфета да ја впие маснотијата. 
 6. Супер е за со јогурт или павлака. 
 7. СОВЕТ: Бирајте полномасно сирење бидејќи во спротивно помеките нема да се топат убаво и ќе направат грутки.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*