Цели компири од рерна – ручек кој „сам се прави”

Цели компири од рерна – ручек кој „сам се прави”

Направете вкусен ручек со компири, за кој нема малтретирање и мака,  а не ви треба ни многу искуство во кујна.

Ова е рецептот, посебната арома доаѓа од тоа што компирите се цели.

Состојки:

  • 1 кг. компири 
  • сол 
  • вегета 
  • маслиново масло

 

 

Подготовка:

  1. Се мијат и лупат компирите, па се расекуваат на неколку места, за при печењето рамномерно да се испечат и внатре. 
  2. Се редат на плех со масло, се става сол и вегета, па масло, се покриваат со фолија и печат на 200 степени околу 30 минути. 
  3. Откако ќе поминат 30 минути се трга фолијата и се печат уште 15 минути. 
  4. Супер се за со месо и сос.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт