Ги јадете често, а не знаете што му прават на вашиот организам

Ги јадете често, а не знаете што му прават на вашиот организам

Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки.

Предностите на кикириките се различни, па секако треба да ги додадете на листата секојдневни намирници. Меѓутоа, поради содржината на мастите и калориите кои ги имаат кикириките, не би требало да претерувате.

Овие 12 својства на кикириките ги прават доста корисни за вашето здравје и убавина.

1. Добри се за здравјето на срцето
2. Ја зајакнуваат енергијата
3. Помагаат при слабеење
4. Помагаат во борбата против рак
5. Спречуваат камен во жолчката
6. Го подобруваат помнењето
7. Помагаат во борбата против депресија
8. Добри се за здравјето на бремени жени
9. Спречуваат Алцхајмерова болест
10. Ја прават кожата блескава и затегната
11. Го спречуваат губењето на косата
12. Спречуваат бори и стареење

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*