Како да се храниме по инфаркт – оваа храна превенира и опоравува

Како да се храниме по инфаркт – оваа храна превенира и опоравува

Опоравувањето по срцев удар е навистина долготраен и тежок процес во кој треба да се вложи многу труд.

Болестите на срцето и крвните садови се сметаат за најчест причинител на смртност, а при удар, многу е важно како ќе продолжиме и дали ќе внимаваме на себе.

По инфаркт потребно е да се јаде здрава храна, штто повеќе овошје и зеленчук.

Потребна е храна богата со омега 3 масни киселини, која треба да ја има на секојдневното мени. Тука се намирници како лосос, бадеми, риба, ореви.

Треба да не јадете храна со шеќери, како благо, кекси, грицки, а избегнувајте и леб, компир и тестенини кои имаат во себе многу скроб.

Појадокот е најважен и треба да биде хранлив и избалансиран. Може да јадете интегрални житарки, овошје и немасно млеко.

Јадете цреши, рибизли, боровинки, малини и портокали.

Јадете ја секојдневно и јаболката.

Избегнувајте и масна и брза храна, алкохол и цигари.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*