Што треба да јадат дијабетичарите – наместо да се изгладнувате, правете го ова

Што треба да јадат дијабетичарите – наместо да се изгладнувате, правете го ова

Ако и вие го имате проблемот со висок шеќер знаете колку внимателно се избира храната и колку треба да се пази.Тоа значи дека не смеете да грицкате што ќе посакате секој миг, бидејќи така се загрозува нивото на шеќер. Оние кои имаат дијабетес од типот 2, можат да го контролираат шеќерот, но најчести симптоми кај нив се умор, заматен вид, несоница, претерано мокрење.

Сепак, контролата на исхраната не значи да гладувате, особено ако земате лекови.

Лекарите препорачуваат меѓу оброците да се јаде овошје, или јогурт. Може да земете и малку ореви кои имаат многу минерали.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми