Оваа храна влијае за предвремена менопауза – внимавајте како се храните

Оваа храна влијае за предвремена менопауза – внимавајте како се храните

Во една студија објавена во Британија, се тврди дека одреден вид на храна поттикнува предвремена менопауза кај жените, во однос на просечните години или околу 51.Имено, храна како риба, грашок, соја и грав, може да ја одложи менопаузата. Секако освен храната, своја клучна улога си има и генетиката во ова.

Овој тип храна ја одложува менопаузата за до година ипол.

Исто така, рафинирани јагле хидрати создаваат отпорност на инсулин, па тоа влијае на половите хормони во телото.

Тоа создава повеќе менструални циклуси од вообичаеното, како и предвремена менопауза.

Затоа избегнувајте често тестенини, леб или ориз, брза и нездрава храна и десерти.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ