Еве што ќе ви се случи ако ставите облоги од зелка на градите, нозете или вратот

Еве што ќе ви се случи ако ставите облоги од зелка на градите, нозете или вратот

Облогите од листови зелка можат да направат чуда. Доколку имате некои од овие проблеми, само ставете неколку листови зелка на проблематичното место и ќе се решите од маките.

Отоци на рацете и нозете: Ако имате проблеми со отечени екстремитети, само обмотајте ги со листови зелка и прицврстете со завој.

Штитна жлезда: Ако сакате да ја подобрите работата на штитната жлезда, пред спиење ставете лист зелка на вратот. Тргнете го наутро.

Главоболка: Ставете лист зелка на болниот дел од главата и почекајте главоболката да престане.

Болки за време на доење: Слично направете и кога ве болат градите. Зелката ќе ги ублажи болките.

Воспаление на белите дробови: Доколку имате треска, прекријте ги градите со зелка, а штом листот се исуши, ставете нов.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*