Посебна пилешка салата за секој ден – евтина варијанта која ќе се најде и за прослави

Посебна пилешка салата за секој ден – евтина варијанта која ќе се најде и за прослави

Направете шарена пилешка салата. Има супер вкус.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 100 гр. варена пченка 
  • 150 гр. варено пилешко 
  • 100 гр. шампињони 
  • 2 дл. павлака 
  • сусам

 

 

Подготовка:

  1. Се цепка пилешкото месо кое се вари во солена вода, се сечат и шампињоните. Се мешаат пилешкото и печурките, се става сол и павлака. 
  2. Се соединува со мешање. 
  3. Се става сусам и зачини по избор.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата