Највкусна скара за Први мај: Ќебапи по сараевски рецепт

Највкусна скара за Први мај: Ќебапи по сараевски рецепт

Доаѓа први мај, денот кој е неработен и во кој уживаме во скара.Ова е рецепт за сараевски кебапи.

 

Состојки:

  • 1,5 кг, мелено јунешко месо
  • ½ кг. јагнешко месо
  • 4-5 чешни лук
  • сол
  • 2 лажички сода

 

Подготовка:

  1. Месото се сече и се соли убаво, па се ставаат 100 милилитри вода и ситнет луккој сме го испржиле.
  2. Смесата се остава навечер во ладилник.
  3. Утредента се сомелува два пати, па се остава да стои на собна температура.
  4. Ставете сода, зачини по избори  обликувајте кебапи, пржете ги или печете ги по избор.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте