Врвен кувар открива финта: Отсега само вака ќе ги подготвувате јајцата на око (Видео)

Врвен кувар открива финта: Отсега само вака ќе ги подготвувате јајцата на око (Видео)

Јајцата на око се сметаат за едно од јадењата кои се подготвуваат најлесно. Многу се хранливи и здрави, а сега ви откриваме и нов начин како да ги подготвите.

Познатиот светски кувар Ерик Рипер на својот Инстаграм објави видео снимка на која неговиот колега подготвува јајце на око на досега невиден начин. Станува збор за рецепт во кој јајцата се пржат на маслиново масло и добиваат сочен вкус.

Подготовката е крајно едноставна. Во тава ставете четири големи лажици маслиново масло.

Кога маслото добро ќе се загрее, јајцето скршете го директно во тава, а потоа навалете на една страна. Потоа само треба јајцето да го залиете со масло и да го вртите додека не добиете вкусна ролна.

Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Dear Friend @chefjoseandres sharing the Art of fried egg…Very impressive

A post shared by Eric Ripert (@ericripert) on

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак