Тироидата може да предизвика сериозни нарушувања: Хранете се вака и сочувајте го здравјето

Тироидата може да предизвика сериозни нарушувања: Хранете се вака и сочувајте го здравјето

Штитната жлезда или тироидата е сместена на дното на вратот и е важна за правилното функционирање на телото, бидејќи произведува хормони кои влијаат на растот, енергијата и брзината на метаболизмот.Таа може да работи преслабо или пребрзо, а со тоа да создаде бројни здравствени проблеми, нагло дебелеење или слабеење и болести.

Постојат намирници кои помагаат за штитната жлезда и нејзиното правилно функционирање:

Јадете многу овесни снегулки, житарки, интегрален леб, тестенини и ориз.

Јадете храна богата со влакна.

Јадете и многу бадеми, лешници, јаткасти плодови и риба.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*