Тие се најздрава намирница – Јадете ги за решавање на сите проблеми

Тие се најздрава намирница – Јадете ги за решавање на сите проблеми

Урмите се неверојатно здрава и вкусна намирница која многу помага на телото.Урмите се неверојатен извор на магнезиум, витамин Б6, манган и калиум, како и други важни витамини и минерали за телото.

Сјајни се за варењето и дигестивниот тракт, а се борат и со проблемите со столицата, а го намалуваат и ризикот од рак на дебело црево.

Со нив мозокот побрзо работи, а помагаат и за намалување на болки.

Сепак, треба да се има во предвид дека не треба да се претерува со нив, па се препорачуваат 3 урми на ден.

Се спротивно ќе покаже поголема бројка на вагата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Џем од чоколадо лешници и урми

Посни бомбици со урми

Полнети урми

Корпи за постот со урми

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*