Не само што се вкусни, туку се и здрави: Јадете вишни за промени во телото

Не само што се вкусни, туку се и здрави: Јадете вишни за промени во телото

Вишните се слатки и полни здравје и витамини, имаат супер вкус и навистина се омилена овошка на сите. Не постои некој од нас кој не набрал вишни од нечиј двор или градина, бидејќи не можел да одолее.Освен што се вкусни, помагаат и за олеснување на болките во зглобовите, за неутрализирање на ензимите, и за болки во мускулите.

Го чуваат и дебелото црево, имаат и антиканцерогени дејства.

Го подобруваат и видот, и имаат 19 пати повеќе бета каротен од боровинките, како и големи количини витамин А.

Го регулираат и холестеролот, а помагаат и за подобар сон, смирување и против стрес.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Пита од вишни

Се топи во уста: Десерт со вишни

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*