Здрава и вкусна: Густа супа од компири

Здрава и вкусна: Густа супа од компири

Направете густа супа која ќе ве засити и ќе ве згрее…

Состојки:

  • 500 гр карфиол
  • 4 компири
  • 1 главица кромид
  • 2-3 лажици масло
  • магдонос
  • сол
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Карфиолот одвојте го од листовите, исечкајте го и измијте го. Компирите и кромидот исечкајте ги на коцки. Ставете ги во лонец заедно со масло и додајте 1,5 л вода, па оставете да се готват 15 минути. 
  2. Со миксер измиксајте ги состојките во лонецот и зачинете ги со сол. Оставете да се готви уште 15 минути. Супата послужете ја топла и укрсете ја со магдонос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула