Брз ручек по работата: Четири состојки за деликатес

Брз ручек по работата: Четири состојки за деликатес

Направете брз и вкусен ручек по напорниот работен ден.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 кг. спанаќ 
  • 2 јајца 
  • брашно 
  • вегета 
  • 1 чешне лук

 

 

Подготовка:

  1. Спанаќот се обарува во солена вода и ситно се сече. 
  2. Во сад се ставаат јајцата, па спанаќот, па ситно сечениот лук, вегета и зачини по избор. 
  3. Се става околу лажица ипол брашно и се меша да се соедини смесата и да стане цврста. 
  4. Нека стои во ладилник околу час, па печете во рерна на 200 степени додека не порумени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Потпечено пире – Ручек кој ќе го надмине и вкусот на пржените компири

Кремасто и без грутки: Компир пире со сирење и лук

Ароматично пире од карфиол

Поховани топчиња со сирење од компир пире

Со овој трик ќе подготвите најкремаво пире – Нема да има ни грутка

Најкремастиот прилог на светот: Запечено компир пире од рерна

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*