Рецепт кој ќе ви бараат од дома да го правите: Пролетна тава повкусна од мусака

Рецепт кој ќе ви бараат од дома да го правите: Пролетна тава повкусна од мусака

Вкусна тава за ручек. Направете деликатес кој често ќе ви го бараат дома.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 тиквички 
 • 3 домати 
 • 2 пиперки 
 • сол 
 • бибер 
 • вегета 
 • 70 гр. кашкавал 
 • 50 мл. павлака за готвење 
 • 2 јајца

 

Подготовка:

 1. Се мие зеленчукот убаво под млаз вода. Се сече на кришки, па се става во плех за печење со масло, наредено во круг. 
 2. Се редат тиквички, домати и пиперка. 
 3. Се мешаат во сад јајцата со млеко, павлаката, сол и бибер. Се става ова во тавата и се става и ренданиот кашкавал. 
 4. Се пече на 200 степени додека не фати убава кора.

Повеќе на Gotvi.mk:

Тава со тиквички

Запечени тиквички

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*