Највкусен рецепт за домашни пирошки – Точни мерки, ќе замириса цел стан

Највкусен рецепт за домашни пирошки – Точни мерки, ќе замириса цел стан

Направете вкусни и брзи и лесни пирошки од вашата кујна, како од пекара.
Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 25 гр. квасец
 • 2 дл. млако млеко
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 компири
 • 50 гр. маргарин
 • сол
 • 2 јајца
 • 150 гр. шунка
 • 200 гр. сирење

Подготовка:

 1. Компирот се мие и лупи, па се обарува во солена вода. Се цеди и пасира со малку сол.
 2. Се соединува млеко со шеќер и малку брашно како и квасецот во сад, па се меша и се остава да надојде.
 3. Се става половина од брашното со јајца, па компирот и маргаринот, а потоа се додава и квасецот кој надошол.
 4. Се додава и преостанатото брашно и се меси со раце.
 5. За фил исечете ја ситно шунката и изронете го сирењето.
 6. Тестото расукајте го, ставете од филот и сечете правоаголници, па залепете ги краевите.
 7. Пржете ги пирошките во масло.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*