Чоколаден колач од само 2 состојки: Најлесниот рецепт на светот (Видео)

Чоколаден колач од само 2 состојки: Најлесниот рецепт на светот (Видео)

Вкусен десерт за кој не ви треба многу време и пари. Најдобро оди со сладолед од ванила или свежо овошје.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 250 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 170 степени.Растопете го чоколадото.
  2. Одвојте ги жолчките и белките. Разматете ги белките во цврст снег.
  3. Во чоколадото додајте една по една жолчка и добро измешајте.
  4. Во смесата од чоколадо и жолчки додајте снег од белки.
  5. Ставете ја смесата во намастен калап за печење и печете 30 минути (оваа мера е за калап со пречник од 15 см).
  6. Кога ќе се излади, исечете го колачот. Посипете го со шеќер во прав и послужете со сладолед од ванила или свежо овошје.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*