Фантастично ќофте со компири: Толку добро немате пробано (Видео)

Фантастично ќофте со компири: Толку добро немате пробано (Видео)

Подготовката воопшто не е комплицирана, а вкусот е неверојатен!

Состојки:

 • компири
 • мелено месо
 • лук
 • црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • бешамел сос
 • кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Компирите обварете ги и исечкајте ги на кругови, па наредете во огноотпорен сад.
 2. Меленото месо измешајте го со ситно сечкан лук, црвена пипер, сол и бибер, по желба додајте и други зачини, па формирајте ќофтиња.
 3. Ќофтињата наредете ги на компирите, а помеѓу редете кругови компири така што секое ќофте ќе биде заградено.
 4. Потоа прелијте ги ќофтињата со бешамел сос, изрендајте кашкавал и запечете во рерна 15 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте