Појадок за 10 минути: Запечени кришки со посебна смеса

Појадок за 10 минути: Запечени кришки со посебна смеса

Направете вкусни сендвичиња со тиквички. Брз и вкусен појадок за 10 минути.

Состојки:

  • 1 тиквичка 
  • 2 јајца 
  • 150 гр. сирење 
  • 20 гр. маргарин 
  • вегета 
  • 7-8 парчиња леб

 

 

 

Подготовка:

  1. Се мие тиквичката, се лупи и крупно се ренда. 
  2. Се мешаат јајцата во сад со сирењето кое се ренда, и вегета, па се додаваат и тиквичките. 
  3. Сите состојки заедно се мешаат, па се земаат кришките леб, се премачкуваат со маргаринот, па се става од смесата. 
  4. Нека се печат во плех со хартија за печење околу 10 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал