Италијанска салата

Италијанска салата

Ви препорачуваме лесно јадење. Италијанска салата која воодушевува со својот вкус, а не бара многу време за подготовка.

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр кашкавал
 • 100 гр доматно пире
 • 1,5 дл кечап
 • 100 гр мајонез
 • 20 гр пармезан
 • 150 гр маринирани шампињони
 • 1 главица зелена салата
 • мешавина од зачини
 • оригано
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Шпагетите згответе ги во солена вода, а потоа исцедете ги и исечете ги на кратки парчиња. 
 2. Шунката исечкајте ја на коцки, шампињоните на листови, а кашкавалот изрендајте го крупно. 
 3. Во сад соединете ги шпагетите, шунката, шампињоните и кашкавалот. Додајте кечап, доматно пире, мајонез, пармезан, оригано и останати зачини по вкус. 
 4. Сите состојки полека измешајте ги за да добиете компактна маса. 
 5. Листовите зелена салата измијте ги и со нив прекријте ги садовите за послужување. Од горе ставете од подготвената салата и декорирајте по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство