Гурманска пица со сланина: Толку богат италијански специјалитет не сте пробале

Гурманска пица со сланина: Толку богат италијански специјалитет не сте пробале

За многумина пицата е омилено јадење, бидејќи овозможува подготовка на вистински мали гозби од само неколку состојки без многу труд, било да се работи за ручек, вечера или дружење со пријателите.

Состојки:

  • подлога за пица
  • сувомеснати производи по желба
  • кечап
  • тврдо сирење
  • кашкавал
  • сланина
  • оригано
  • 2 домати

Начин на подготовка:

  1. Готовата подлога или тесто ставете ја во намастен плех. Преку ставете кечап, па наредете сечкани сувомеснати производи по избор, нарендајте сирење, наредете сланина и домати сечкани на кругови, потоа изрендајте кашкавал, а на крај посипете со оригано.
  2. Печете на 220 степени 15 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*