Посебна мусака: Наместо компир и месо, леб и печурки – неверојатен деликатес

Посебна мусака: Наместо компир и месо, леб и печурки – неверојатен деликатес

Направете вкусен и кремав ручек со печурки.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. шампињони
 • 2 главици кромид
 • 100 гр. сланина
 • 2 лажици масло
 • 2 чешни лук
 • 10 кришки леб
 • 250 мл. млеко
 • 200 мл. кисела павлака
 • 3 јајца
 • вегета
 • магдонос
 • сол
 • бибер
 • оригано

 

 

Подготовка:

 1. Се мијат и сечат шампињоните, па кромидот и лукот со магдоносот исто така се сечат ситно, а сланината на коцки.
 2. Се пржат сите заедно на тава со масло, па се ставаат сол, бибер, вегета и оригано и се динста.
 3. Се ставаат во намастена тава пет кришки леб натопени во млеко, па се става од смесата во тавата, па пак леб потопен во млеко, и смесата која останала.
 4. Горе се става мешавина од павлака и јајца и се пече се на 160 степени 20 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*