Десерт за 20 минути: Обланди со еурокрем и чоколадо

Десерт за 20 минути: Обланди со еурокрем и чоколадо

Направете супер вкусни обладни доволни за 8 лица.Се подготвуваат за 20 минути, брзо и лесно.

Состојки:

 • 1 пакување обланди 
 • 300 гр. шеќер 
 • 100 гр. чоколадо 
 • 3 лажици еурокрем 
 • 250 гр. маргарин 
 • 200 гр. млеко во прав

 

 

Подготовка:

 1. Се вари шеќерот со вода, па се додава чоколадото и еурокремот, со постојано мешање. 
 2. Се матат посебно маргаринот и млекото во прав, па се додаваат во смесата кога ќе се тргне од шпорет. 
 3. Се убаво се мати со миксер, па се додава на рингла да проврие. 
 4. Се лади, па се филуваат обландите на вообичаен начин. 
 5. Се оставаат да се оладат.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед