Запечен компир во павлака со крцкава сланина (Видео)

Запечен компир во павлака со крцкава сланина (Видео)

Ако не знаете што да подготвите за ручек или вечера, пробајте го овој запечен компир во павлака со сува сланина – неодоливо добар вкус…

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 200 гр кисела павлака
 • 2 јајца
 • зачин
 • сол
 • бибер
 • масло
 • 200 гр сланина

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечкајте ги на тенки кругови. Во чинија скршете и разматете јајца, додајте павлака, зачин, бибер и сè измешајте.

   

 2. Ѓувечот намастете го со масло па ставете компир, оставете малку за од горе, распоредете компир па додајте го остатокот од павлаката.

   

 3. Сланината распоредете ја преку компирите и печете на 200 степени да порумени околу 40 минути.

 

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула