Подгответе компири на овој начин – повкусни се од помфрит

Подгответе компири на овој начин – повкусни се од помфрит

Кога еднаш ќе ги пробате, често ќе бидат на вашето мени…

Состојки:

  • 6 компири со средна големина
  • 2 лажици маслиново масло
  • путер
  • морска сол
  • свежо мелен црн бибер

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 220 степени. Измијте ги компирите и ставете ги на даска за сечкање. 
  2. Исечете ги компирите на тенки парчиња кои досегнуваат речиси до долната страна на компирот, како на сликата. 
  3. Прелијте со мешавина од масло и путер и посипете со малку морска сол и бибер. 
  4. Печете ги компирите 40-60 минути или додека не станат крцкави од надвор, а сочни од внатре.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт