Шарени чоколадни бомбици – Нема стоење до шпорет, готови за миг

Шарени чоколадни бомбици – Нема стоење до шпорет, готови за миг

Вкусни чоколадни бомбици. Времето е топло, па ако сакате да не печете, а да имате супер десерт, ова е решението.

Состојки:

  • 200 мл. вода 
  • 250 гр. шеќер 
  • 120 гр. маргарин 
  • 200 гр. мелени ореви 
  • 250 гр. мелени бисквити 
  • 2 лажици какао 
  • мрвици шарени

 

 

Подготовка:

  1. Се става шеќерот со вода на оган и се остава да поврие, па се става маргарин, па мелените биксвити, мелените ореви и какао. 
  2. Се меша и соединува смесата, па се прават бомбици кои се валкаат во шарени мрвици и се оставаат да се стегнат.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*