Посебна крем салата: Совршена за со месо на трпеза

Посебна крем салата: Совршена за со месо на трпеза

Направете посебна салата со многу мајонез и павлака.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 главица зелка (помала) 
  • 1 кг. целер 
  • 1 праз 
  • 300 гр. мајонез 
  • 1 кисела павлака 
  • сол

 

 

Подготовка:

  1. Зелката се ренда, се ренда и целерот, па се сече на кругови празот. 
  2. Се става во длабока чинија, па се става сол, кисела павлака и мајонез. 
  3. Се меша и се лади, па послужува.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата