Чоколаден фил и неверојатен вкус: Колач брз за подготовка

Чоколаден фил и неверојатен вкус: Колач брз за подготовка

Вкусен колач со чоколадо кој лесно и брзо се прави.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 4 јајца 
 • 80 гр. шеќер 
 • 100 гр. путер 
 • 120 гр. чоколадо за готвење 
 • 4 лажици брашно 
 • ½ прашок за пециво

 

Прелив:

 • 80 мл. млеко 
 • 2 лажици шеќер 
 • малку рум

 

Фил:

 • 600 мл. слатка павлака 
 • 200 гр. чоколадо за готвење

 

 

Подготовка:

 1. Се матат жолчките со шеќер и путер, па се додава растопеното чоколадо, со брашно и прашок за пециво, па изматените белки и се меша тесто. 
 2. Се става малку путер на плех и се става брашно да не лепи, па смесата. 
 3. Се пече на 180 степени околу 20 минути, па се прелева тестото скога ќе биде печено со врело млеко со шеќер и малку рум, кои сме ги подготвилн и растопиле на шпорет. 
 4. Филот направете го со слатка павлака така што ќе ја загреете, но не да ја зовриете.
 5. Растопете чоколадо во неа и потоа ставете го ова на тестото.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет