Пита со блитва и фета сирење: Брзо решение за вкусно јадење

Пита со блитва и фета сирење: Брзо решение за вкусно јадење

Идеално решение за сите оние кои слабо се снаоѓаат во кујна или немаат време за подготвување комплицирани јадења за ручек или вечера.

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто
 • 500 гр блитва
 • 2 лажици маслиново масло
 • 8 лажици путер
 • 200 гр фета сирење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Блитвата измијте ја и отсечете ги тврдите делови. Бланширајте кратко во врела вода. Исцедете ја и ситно исечкајте ја. 
 2. Тестото развлечете го да биде нешто поголемо од големината на калапот. 
 3. Во сад измешајте исечкана блитва, фета сирење, јајце па таа смеса распоредете ја по тестото. 
 4. Вишокот тесто оставете го да падне на филот. Печете на 200 степени околу 20 минути или додека тестото не добие боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт