Брзо и лесно: Кифлички меки како душа (Видео)

Брзо и лесно: Кифлички меки како душа (Видео)

Кифли кои ќе ги обожавате…

Состојки:

  • 300 мл млеко
  • 50 мл масло
  • 20 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • малку сол
  • 400-500 гр брашно
  • 2 јајца + 1 жолчка

Начин на подготовка:

  1. Во млако млеко издробете квасец, додајте јајца, шеќер и разматете со жица. Додајте малку брашно па сол и масло, па остатокот од брашното и замесете средно тврдо тесто. Оставете да одмори 30 минути, покриено.
  2. Развлечете што потенко округло, па сечете на триаголници (како во видеото), премачкајте со масло и свиткајте кифлички.
  3. Редете ги во намастен плех и оставете 10-15 минути, да одморат. Премачкајте со жолчка, посипете со крупна сол и печете на 200 степени 20 минути да поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта